آموزش شنا قدم به قدم و حرفه ای از پایه تا پیشرفته + ویدیو (قسمت اول)

آموزش ویدیوئی و قدم به قدم شنا

آموزش قدم به قدم شنا

 

سلام از امروز با آموزش قدم به قدم و حرفه ای شنا در خدمت شما هستیم . در این سری از آموزش های حرفه ای شنا در استخر ، به شما حرکات پایه ، متوسط و حرفه ای مانند کرال پشت ، قوباغه ، پروانه ، شیرجه ، و … را خواهیم آموخت پس ما با همراه باشید .

در قسمت اول نکاتی را در مورد به فیزیک بدن ، آب ، نحوه تمرین کردن  و غیره را بیان خواهیم کرد . و در هفته های آتی نحوه شنا کردن را به شما آموزش میدهیم .

به عقیده بسیاری شنا کردن را بهتر است از کودکی آموخت چرا که ذهن یک کودک بیشتر آماده یادگیری است . همچنین بدن او راحت تر با آب انس میگیرد و در مواقع مختلف سیستم بدن او  واکنش بهتری نشان میدهد . اما با این این طور هم نیست که بگویم برای بزرگسالان کاملا دیر و غیر ممکن است فقط کمی سخت تر است .

یکی از مهمترین اصول شناکردن این است که شما باید در آب آرام و ریلکس باشید و الکی دست و پا نزنید چون نه تنها باعث رو آب ماندن شما نمی شود بلکه شما را خسته میکند . برای اینکه در آب احساس راحتی کنید به نکات زیر توجه کنید :

 

 • یادگیری شنا را از ابتدا و پایه شروع کنید

  توصیه ای که شدیدا روی آن تاکید داریم این است که اگر قصد یادگیری شنا را دارید حتما از ابتدا یعنی همین مطلب شروع کنید . شاید فکر کنید مطالب گفته شده ساده و پیش و پا افتاده است اما بسیار مفید است .

 • تمرین خود را در استخر و در عمق کم شروع کنید

  به این نکته توجه کنید که هرگز در آب های آزاد مانند دریاچه ، دریا ، رودخانه و … شنا نکنید . بهترین محل برای آموزش شناگری ، قسمت کم عمق استخر است .

 • با آب دوست باشید و نجنگید

  باید یاد بگیرید که با ملایمت با آب برخورد کنید . جنگیدن بی فایدست ! حرکات را به نرمی و با آرامش انجام دهید

 • نقش هوا در ریه ها

  به خاطر داشته باشید هنگامی که ریه های شما خالی از هوا هستند بدن شما هیچ فرقی با یک تکه سنگ ندارد و شما به عمق آب خواهید رفت و شناور نخواهید ماند .

آموزش شنا در استخر

شروع یادگیری شنا و تمرین قسمت اول

 

در قسمت اول تمرینات ساده ای را آماده کردیم که بدن شما را به آب استخر عادت دهیم تا احساس راحتی و آرامش کنید . 

 

 • یک استخر آرام و خلوت را برای آموزش پیدا کنید

بهترین جا برای یادگیری شنا یک استخر آرام و خلوت با دمای مناسب است . یکی از آن هارا رزرو کنید و به آن جا بروید .

 • قبل از ورود به استخر دوش بگیرید

پس از تعویض لباس های خود به حمام استخر بروید و با آب ملایم رو به سرد کمی دوش بگیرید تا دمای بدن شما کمی پایین آید . هرگز بدون دوش گرفتن وارد آب استخر نشوید .

 • انجام حرکت کششی

همانند تصویر زیر بایستید و جهت رساندن نوک انگشان دست به پاها خم شوید . این حرکت را سه الی چهار بار انجام دهید .

 

حرکات کششی در شنا

 • راه رفتن در آب

پس از انجام حرکت کششی وارد قسمت کم عمق آب استخر شوید و کمی در آن راه روید .

 

راه رفتن در آب استخر

 • سر خود را در داخل آب فرو ببرید

پاهای خود را کمی خم کنید و صورت خود را داخل آب فرو ببرید . این کار را ابتدا بدون عینک شنا انجام دهید تا به شنای بدون عینک هم عادت کنید و ببینید که ترسی ندارد !

 

آمادگی برای شنا

سپس این کار را با عینک شنا انجام دهید . توجه داشته باشید که آب نباید در داخل بینی شما برود . در صورت لزوم بینی خود را با دست بگیرید .

فروبردن سر در آب استخر

 

 • برای یادگیری شنا از دیواره استخر کمک بگیرید

به کناره استخر بروید دست خود را همانند تصویر به دیواره تکیه دهید . پس از آن سر خود را در داخل آب حرکت دهید و اطراف را نگاه کنید . این کار باعث خواهد شد که شما به محیط استخر و شنا کردن عادت و احساس راحتی و آرامش کنید .

poo

 • کمی پاهای خود را شل کنید و نفس خود را بیرون دهید .

این بار کمی پاهای خود را شل کنید به صورت که بدن شما به سمت پایین استخر برود و کمی احساس شناوری کنید . در این هنگام نفس خود را از دهان بیرون دهید . در قسمت های بعدی به شما نحوه درست نفس کشیدن در شنا را خواهیم آموخت .

 

learn swim

 • در آب شناور شوید !

حال نوبت آن است کمی برای یادگیری شناوری در آب تمرین کنید . شش های خود را پر از هوا کنید. سپس زانو های خود را با دست بگیرید و در آب معلق شوید . تا وقتی که هوا در داخل شش های شماست شما معلق میمانید .

معلق ماندن در آب

 • تمرین ستاره

دست های خود را بر روی دیواره بگذارید و بدن خود را صاف نگه دارید . فاصله ی دست های شما باید کمی بیشتر از عرض شانه هایتان باشد و شش های شما مانند قبل پر از هوا باشد . سعی کنید تمام اندام های خود مانند پا ، سر و سینه خود را در یک راستا قرار دهید

 

حرکت ستاره ای در شنا

 

 • تمرین آخر آموزش شنا : شناوری بدون کمک

در تمرین آخری که برای شما قرار دادیم ، باید بدون کمک گرفتن از لبه استخر و پاهای خود ، خود را در آب شناور نگه دارید . اگر چه این کار در ابتدا کمی دشوار است اما با تمرین زیاد میتوانید به آن دست پیدا کنید . ابتدا شش های خود را پر کنید ، سپس صورت خود را در آب قرار دهید و سعی کنید شناور بمانید . تصویر زیر میتواند شما را راه نمایی کند

شناور در آب

ویدیوی آموزشی شنا

 جهت درک بهتر مطلب ، برای شما یک ویدیو آموزشی تهیه کرده ایم که تمامی حرف ها و حرکات گفته شده در بالا را به صورت تصویری به شما نشان خواهد داد . پس از خواندن آموزش بالا بد نیست نگاهی هم به فیلم یادگیری شنا زیر بیاندازید .

 

سخن پایانی

امیدواریم که این بخش از آموزش شنا برای شما مفید بوده باشد . در قسمت های بعدی به شما حرکات بیشتری را به صورت گام به گام خواهیم آموخت . کافیست در گوگل عبارت “آموزش شنای اسپورتان” را سرچ کنید  تا قسمت های بعدی را مشاهده کنید . در صورت وجود هرگونه نظر و یا سوال میتوانید در زیر همین پست آن را بیان کنید تا پاسخ گو باشیم .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *