کفش مناسب فوتبال چه ویژگی هایی دارد ؟ راهنمای جامع انتخاب کفش فوتبال

کفش مناسب برای فوتبال چگونه است ؟

کفش فوتبال مناسب

 

همانطور که میدانید بسیاری از دانشمندان پا را قلب دوم انسان میدانند . اشتباه در انتخاب کفش مناسب به خصوص در فوتبال میتواند آسیب بسیار خطرناکی به سیستم عصبی ، ماههچه ای و نخایی شما وارد کند .

هنگام خرید استوک شما باید توجه داشته باشید که در چه زمین فوتبالی (زمین چمن طبیعی ، چمن مصنوعی ، سالن و یا آسفالت) و در چه پُستی (دروازه بان ، مهاجم و …) بازی میکنید . در این مقاله ابتدا آموزش انتخاب یک کفش فوتبال مناسب را بر اساس پست بازیکن ، سپس بر اساس زمینی که در آن بازی خواهید کرد خواهیم گفت پس با ما همراه باشید .

 

کفش مناسب بر اساس پست بازیکن

راهنمای انتخاب استوک

 • اگر مهاجم هستید

   

  درصورتی که یک مهاجم فوتبال هستید ، حرکات شما باید بسیار سریع و تند و تیز باشد پس بهتر است از استوک های سبک و با سطح ضریه بیشتری استفاده کنید . منظور از سطح ضربه ، قسمت روی کفش می باشد که بندهای آن قرار دارند .

 • اگر هافبک هستید

  از آنجا که هافبک های فوتبال در تمام طول بازی دائما در حال حرکت هستند به همین دلیل باید به راحتی کفی و زیره کفش توجه ویژه ای داشته باشند و اولویت آن ها در هنگام انتخاب باید سبکی و نرمی کفی استوک فوتبال باشد .

 • کفش مناسب برای مدافع

  مدافعان فوتبال نیاز به تکل زدن دارند . پس استحام زیر کفش آن ها باید بسیار بالا باشد . همچنین به دلیل اینکه مهاجمان حریف به دنبال دریپل آن ها هستند ، چسبندگی کفش برای تغییر مسیر ناگهانی و سر نخوردن مدافعان اهمیت بسیار بالایی دارد . پس به هنگام خرید کفش مناسب به چسبندگی آن حتما توجه کنید .

 • اگر دروازه بان هستید

  دروازه بانان در فوتبال پیوسته در حال حرکت بر روی خط میان دو تیرک می باشند . اگر در این پست فوتبال بازی میکنید استوک هایی با میخ های تیغه ای میتواند انتخاب مناسب برای شما باشد .

کفش مناسب بر اساس نوع زمین فوتبال

 

 • کفش مناسب برای چمن مصنوعی

  چمن های مصنوعی دارای تراکم زیاد و الیاف پلاستیکی خشک و ریز می باشند . بهترین گزینه برای این زمین ها کفش هایی با تعداد میخ های زیاد کوچک و گرد است .

چمن مصنوعی

 • استوک برای چمن طبیعی

  اگر در چمن طبیعی فوتبال بازی میکنید میخ های ته کفش شما باید کمی بلند تر باشد . بهترین اندازه میخ برای این نوع زمین ها تقریبا 1,25 سانتی متر است .

زمین چمن طبیعی

 • استوک مناسب برای زمین های خیس و گل آلود

  احتمال سر خوردن شما در زمین هایی که خیس و یا گل آلود هستند بسیار بالاتر است . پس باید میخ های کفش فوتبال شما دو برابر حالت عادی باشد . این یعنی میخ هایی به طول 2 و نیم سانتی متر انتخاب خوبی برای شماست .

زمین گل آلود

حل یک مشکل !

 

قطعا در هنگام خواندن این متن این سوال برای شما پیش می آید که “خب ممکن است من هر هفته یک جا فوتبال بازی کنم و یک روز زمین بارانی و گل آلود باشد و روز دیگر آقتابی . این یعنی باید چندین تا کفش بخرم ؟!” پاسخ ما خیر است !

در بازار استوک های فوتبالی وجود دارد که اصلاحا interchangeable هستند یعنی میخ های آن ها قابل تعویض است . اگر در انتخاب کفش مناسب برای فوتبال کمی وسواس دارید و یا نمیدانید که هربار ممکن است در چه زمینی بازی کنید . میتوانید یکی از آن هارا تهیه کنید. البته ناگفته نماند هزینه این استوک ها و میخ های آن نیز طبیعتا بالاتر از موارد دیگر است .

 

جمع بندی

همانطور که در این مطلب مشاهده کردید انواع مختلفی از استوک برای فوتبال وجود دارد که بسته به نوع پست و نوع زمینی که در آن بازی میکنید میتوانید آن ها را انتخاب کنید . شما میتوانید دیگر آموزش های فوتبال را در اسپورتان مگ مشاهده کنید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *